Strona główna RTV i Komputery Microsoft Surface Pro X : Przyszłość nadeszła

Microsoft Surface Pro X : Przyszłość nadeszła

Surface Pro X został ogłoszony kilka miesięcy temu na Microsoft Surface Event 2019. Teraz nadszedł czas, aby ocenić cechy i mocne strony tego nowego hybrydowego notebooka firmy Microsoft 2w1, „pół-komputer, pół- tablet”. Dla producentów procesorów takich jak Intel i AMD, Microsoft Surface Pro X jest również okazją do wysłania im jasnego komunikatu! Teraz muszą liczyć się z taką konkurencją, jak Qualcomm w przypadku notebooków z ich wydajnym SoC i mobilnym połączeniem.

Konstrukcja i prezentacja na wysokim poziomie

Zgodnie z tradycją firmy Microsoft, Surface Pro X oferuje nieskazitelną konstrukcję, obudowę wykonaną w całości z wytrzymałego i odpornego aluminium w kolorze matowo czarnym. Mała tylna podstawka pozwala na pochylenie hybrydowego notebooka pod szerokim kątem, dzięki czemu pisanie za pomocą pióra Surface Pen jest wygodniejsze. Grubość zaledwie 7 mm sprawia, że jest on cieńszy od modelu Surface Pro 7. Konstrukcja ta jest możliwa dzięki zastosowaniu niskoenergetycznego (i termicznego) oddziaływania ARM SoC, które nie wymaga stosowania systemów odprowadzania ciepła, takich jak chłodnice rurkowe lub kratki wentylacyjne.

Surface pro x

Waga pozostaje niezmieniona (tylko 774 gramy w przypadku części tabletu), ale konstrukcja jest nieco szersza, co pozwala na zastosowanie 13-calowego wyświetlacza. Podobnie jak jego odpowiednik firmy Intel, ekran dotykowy PixelSense jest najwyższej jakości i oferuje rozdzielczość 2880 x 1920 pikseli oraz współczynnik proporcji obrazu 3:2. Oferuje naturalny dotyk i ochronę za pomocą polerowanego szkła. Powierzchnia ta oczywiście tworzy odbicia, ale dzięki wysokiej maksymalnej jasności 450 nitów może być również stosowana w środowiskach o trudnych warunkach oświetleniowych.

Ta kompaktowa konstrukcja zmusiła Microsoft do wyeliminowania portów USB typu A na rzecz dwóch nowych, mniejszych i bardziej funkcjonalnych typów C. Chociaż możliwe jest ładowanie notebooka przez te porty, zachowano zastrzeżone gniazdo ładowania portu Surface Connect. Przystawka magnetyczna jest wygodna. Posiadanie jednego złącza, które pasuje zarówno do smartfonów, jak i do tabletów/laptopów jest coraz częściej przyjmowane przez producentów, a to nie przeszkadza użytkownikom.

Szkoda jednak, że gniazdo audio 3,5 mm nie jest już dostępne. Podczas gdy w przypadku smartfonów jest oczywiste, że wybór, aby skupić się na akcesoriach innych firm, takich jak bezprzewodowe zestawy słuchawkowe Bluetooth, na takiej platformie wybór wydaje się bardziej ograniczony. Przednia kamera internetowa o rozdzielczości 5 milionów pikseli, obraca się i filmuje w wysokiej rozdzielczości (1080p), a dzięki funkcji rozpoznawania twarzy i Windows Hello daje dostęp do swojego Surface Pro X. Wreszcie, dzięki stacji dokującej Surface Dock, możliwe jest podłączenie do niej monitoru komputera 4K, gdy trzeba pracować w bardziej stacjonarny sposób.

Nowe akcesoria i pióro magnetyczne

Patrząc na nowy Surface Pro X, łatwo wyobrazić sobie wizję firmy Microsoft dotyczącą przyszłości hybrydowych notebooków, które są w połowie tabletami, w połowie komputerami. Producent chce skupić na mobilności swoich urządzeń i otworzyć je na większą elastyczność i wszechstronność. Konsument czerpie z tego korzyści, np. w postaci bardziej ekstremalnych i cieńszych linii. Ale także akcesoria, które tworzą prawdziwą wartość dodaną, takie jak pióro Surface Pen i klawiatura, które opisujemy dalej.

Microsoft pro x

Rysik zmienia swój wygląd i uzyskuje bardziej spłaszczony kształt, przypominający ołówek stolarza z płaskimi bokami, co zapobiega jego toczeniu się. Zastosowana technologia jest taka sama jak w poprzednich wersjach, w rzeczywistości ten rysik może być również używany w urządzeniach Surface Pro 5, 6 i 7. Tutaj tryb ładowania rozwija się dzięki zintegrowanej z nową klawiaturą podstawie, która działa bezprzewodowo. Oprócz faktycznej funkcjonalności rysika, Microsoft pracował nad drobnymi szczegółami. Magnesy specjalnie wszczepione w podstawę ładującą, pozwalają jej obracać się magnetycznie i umieścić ją w odpowiednim miejscu. Magiczne i praktyczne!

Nowa klawiatura w modelu Surface Pro X jest podobna do tej w modelu Pro 7. Jest ona całkowicie pokryta alcantarą, klawisze są dobrze rozmieszczone i podświetlone na kilku poziomach. Panel dotykowy zapewnia dobrą kalibrację. Zastosowano w nim precyzyjne sterowniki, które umożliwiają płynne wskazywanie.

Co zapewnia procesor ARM ?

procesor sq1

Qualcomm specjalnie stworzył procesor używany w Surface Pro X z Microsoftem. Z tej współpracy narodził się SQ1, układ z ośmiordzeniowym CPU i zintegrowanym procesorem graficznym Adreno 685, zdolnym do obsługi 8 lub 16 GB pamięci RAM. Ten nowy procesor ARM jest taktowany zegarem o częstotliwości 3 GHz i może pobierać do 2 teraflopsów mocy obliczeniowej, najlepszej mocy przetwarzania grafiki w swojej klasie. Przestrzeń dyskowa jest dostępna w dwóch pojemnościach: 128 lub 256 GB, za pośrednictwem wymiennego dysku SSD.

Rozwój systemu Windows 10 dla tej platformy sprzętowej trwa już od kilku lat. Ten nowy hybrydowy notebook naprawdę umożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału Windows 10. Rzeczywiście, korzystając z wydania nowej przeglądarki Edge, ten nowy Surface Pro X oferuje lepszą wydajność niż konfiguracja z Google Chrome zainstalowanym w emulacji x86. Przeglądarka Microsoftu jest bardziej reagująca i oferuje mniejszy wpływ na procesor i pamięć RAM.

Wbudowana bateria 32 Wh może wystarczyć nawet do 7-8 godzin użytkowania, przy użyciu głównie programów z emulacją x86. Jest to zgodne z tym, co oferuje dziś bardzo dobry Ultrabook lub Chromebook z procesorem Intel dziesiątej generacji. Maksymalna autonomia urządzenia jest osiągana przy użyciu programów zaprojektowanych dla tej natywnej architektury. Pakiet Office Pack, przeglądarka Edge i inne aplikacje firmy Microsoft, w tym przypadku, wydłużają możliwy czas użytkowania do 10 godzin.

Szybkie łącze LTE

Qualcomm Snapdragon X24

Najnowszą cechą Surface Pro X jest to, że dzięki wbudowanemu modemowi Qualcomm Snapdragon X24 LTE (takiemu samemu jak Snapdragon 855) można łatwo korzystać z karty SIM do tworzenia połączeń mobilnych. Jego modem jest obecnie kompatybilny z wieloma pasmami częstotliwości na całym świecie: czterema w Stanach Zjednoczonych i wszystkimi pasmami częstotliwości w Azji i Europie. Dzięki Pro X możesz połączyć się z Pro X w dowolnym miejscu na świecie, bez konieczności używania smartfona. Oferuje on doskonały odbiór sygnału i szybkie przeglądanie stron internetowych.

Dzięki Qualcomm SoC możesz otrzymywać powiadomienia i komunikaty e-mail nawet wtedy, gdy urządzenie jest w trybie czuwania, nie zużywając przy tym energii z baterii. Możesz także zarejestrować nowe eSIM za pomocą kodu QR i przedniej kamery. Prawdziwy plus.

Wnioski i ceny

Surface Pro X pojawia się jako maszyna przyszłości 2 w 1. Przyszłość, która może się zmaterializować w ciągu najbliższych 2-3 lat, kiedy to programiści będą jeszcze bardziej naciskać na programy kompatybilne z nową architekturą ARM. Microsoft wykazał się odwagą i chciał przewidzieć przyszłość, prezentując bardzo ładny produkt. Jego stale ewoluujący ekosystem oprogramowania nie pozwala dziś stwierdzić, że osiągnęło ono ostateczne rozwiązanie.

Istnieje już jednak wiele praktycznych przypadków, w których Surface Pro X okazuje się być zwycięzcą. Myślimy o użytkownikach, dla których przeglądarka i pakiet Office są bardzo ważne, i którzy przed dokonaniem wyboru szukają przede wszystkim lekkości i łatwości obsługi. W dzisiejszym świecie biznesu stale koncentrujemy się na pisaniu dokumentów: pisaniu raportów, zarządzaniu pocztą elektroniczną, pisaniu artykułu na blogu w podróży, itp. Surface Pro X ma tutaj zaletę fizycznej klawiatury, którą można odłączyć w kilka sekund, oraz pióra, które pozwala na korzystanie z zalet tabletu dotykowego.

Cena za wejście do tego nowego świata jest wciąż wysoka. Ceny za Surface Pro X zaczynają się od 4299 zł za wersję z 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci SSD. Model z 256 GB pamięci wewnętrznej jest dostępny w cenie około 4599 zł. Tylko trochę więcej, aby mieć dwa razy więcej miejsca do przechowywania. Oba modele nie zawierają niestety akcesoriów, takich jak pakiet klawiatura Surface Pro X Signature + Slim Pen, który kosztuje 1299 zł.

Cechy Surface Pro X
Procesor Microsoft® SQ1™
Ekran Screen PixelSense™ 13 cali
Rozdzielczość: 2880 x 1920 (267 PPI)
Dotyk: 10-punktowa interakcja wielodotykowa
Jasność: 450 nitów
Pamięć Random Access Memory 8 do 16 GB DDR4 RAM
Pamięć wewnętrzna 128 lub 256 GB dysk twardy SSD
System operacyjny Windows 10
Złącza 2 porty USB-C
1 port klawiatury Surface
1 port klawiatury Typ Cover Surface
1 gniazdo nano SIM
Sieci bezprzewodowe Zgodność z Wi-Fi 5: 802.11 ac
Bezprzewodowy Bluetooth 5.0
Qualcomm® Modem Snapdragon™ X24 LTE Modem
Wspomagana obsługa GPS i GLONASS
Kompatybilny z wszystkimi operatorami
Żywotność baterii Do 13 godzin czasu odtwarzania wideo
Waga 774 gramy
Wymiary 287 mm x 208 mm x 7.3 mm
Gwarancja 1 rok