ranking wyrzynarka
Strona główna Narzędzia i ogród Wyrzynarka : jaki model wybrać ?

Wyrzynarka : jaki model wybrać ?

Łatwe i precyzyjne cięcie jest tym, co obiecuje wyrzynarka elektryczna. W krótszym czasie niż potrzeba, narzędzie to może ciąć sklejkę, tworzywo sztuczne, a nawet materiały takie jak PCV i stal. Niezależnie od kształtu cięć, które planujesz na swoim materiale, linii prostej, zaokrąglonego, zakrzywionego kształtu, wykonana praca będzie czysta i precyzyjna. Wiele marek oferuje tego typu narzędzia na sprzedaż, ale jak dokonać właściwego wyboru? W tym przewodniku po zakupach staramy się uprościć zadanie, przekazując wszystkie potrzebne informacje.

Co to jest wyrzynarka ?

Wyrzynarka jest elektryczną maszyną typu „zrób to sam”, umożliwiającą łatwe cięcie różnych materiałów. To właśnie różnorodność materiałów, które może przecinać, jest interesująca. Mówiliśmy już o drewnie, PCV i stali, ale możemy również dodać aluminium i plastik. Łatwość użycia pozwala nawet na fantazje, oferując cięcia okrągłe lub ukośne.

Aby wykonać mebel na miarę, przeciąć deski do wykonania półek lub zrobić domek dla dzieci, żadne cięcie nie jest straszne dzięki wyrzynarce elektrycznej. To małe i ergonomiczne urządzenie posiada małe, elastyczne ostrze, które wykonuje pionowe ruchy w przód i w tył, aby ciąć i podążać za najbardziej skomplikowanymi liniami na każdym rodzaju materiału.

Bosch PST 900 PEL : Najlepsza wyrzynarka

ulubione

Ta wyrzynarka, prezentowana przez znaną markę Bosch, bije rekordy sprzedaży. Bardzo łatwa w obsłudze, pozwala na cięcie kilku rodzajów materiałów, w tym aluminium, bez powodowania dużych wibracji. W zależności od tego, co należy przyciąć, system SDS pozwala majsterkowiczowi w kilka sekund na umieszczenie właściwego ostrza bez ryzyka zranienia się. Kształt urządzenia Bosch PST 900 PEL sprawia, że jest ono łatwe w obsłudze i dobrze trzyma się go ręcznie dzięki uchwytowi Softgrip.

Jest to stosunkowo mocna wyrzynarka o mocy 620 W i prędkości cięcia w stanie spoczynku w zakresie od 500 do 3100 drgań na minutę. Jej brzeszczoty pozwalają na przecięcie w jednym przejściu roboczym 8 mm aluminium i do 9 cm drewna. Model ten pozwala na cięcie krzywoliniowe lub ukośne, oprócz cięć prostych. Funkcja dmuchawy eliminuje pył z trocin podczas cięcia i zapewnia dobrą widoczność obrabianego materiału. Wymiary tego urządzenia są kompaktowe: 38 na 24 na 11,5 centymetra, a jego waga wynosi 2 kilogramy. Wyrzynarka jest dostarczana z prowadnicą CutControl, osłoną przeciwodpryskową, uchwytem na ostrze, osłoną ochronną i ostrzem Speedline Wood, a wszystko to jest przechowywane w walizce.

Dlaczego model Bosch nas uwiódł ?

Jego siła cięcia i fakt, że może ciąć na dużych głębokościach, czyni go najbardziej szanowanym narzędziem majsterkowicza. Moc tej wyrzynarki odpowiada jej precyzji, tak że narzędzie nigdy nie zawodzi kiedy wyznaczysz mu linie. Ceniona jest również za niewielką wagę, a jej ergonomiczny kształt sprawia, że jest praktyczna w użyciu.

Co powoduje, że traci punkty

Pokrętło regulacji prędkości obrotowej pod rękojeścią nie jest łatwo dostępne. Regulacja prędkości skrawania podczas obsługi jedną ręką jest skomplikowana, jeśli nie niemożliwa. Jest też nieco wysoki poziom hałasu, ale nic poważnego.

Cztery najlepsze wyrzynarki w tej chwili

Makita DJV180Z : Profesjonalna jakość w zasięgu każdego

Pierwszy

Makita prezentuje tutaj narzędzie do majsterkowania, które można opisać jako profesjonalne, biorąc pod uwagę jego wydajność i cechy. Oświetlenie w modelu Makita DJV180Z zapewnia większą precyzję pracy, nawet w warunkach słabego oświetlenia. Wibracje są redukowane w celu zapewnienia pracy bez zmęczenia. Do wymiany brzeszczotów pomiędzy dwoma pracami nie są wymagane żadne specjalne narzędzia. Odbywa się to szybko, bez ryzyka i pomaga zaoszczędzić czas. W zależności od materiału, który ma być cięty, można regulować prędkość cięcia (5 różnych poziomów) w celu uzyskania perfekcyjnej pracy na tworzywach sztucznych, drewnie, stali, płytach gipsowo-kartonowych.

Wyrzynarka posiada przełącznik wyboru, który umożliwia wybór żądanego podcinania w 4 różnych pozycjach. Dla większej dokładności wyrzynarka może być montowana na opcjonalnej szynie prowadzącej. Cięcie jest łatwiejsze dzięki dobremu uchwytowi, który zapewnia uchwyt Soft Grip. Ten model bezprzewodowy jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy 18 V oferujący rekordową wydajność dla modelu bezprzewodowego, a mianowicie głębokość cięcia drewna 135 mm i 20 mm w aluminium.

Najważniejsze zalety Makity DJV180Z

Produkt ten spełnia obietnicę wytrzymałości i wydajności, którą umożliwia moc 720 W. Sama maszyna jest pięknym, wytrzymałym produktem, który pozwala wierzyć w jej trwałość.

Jej słabe punkty

Użytkownicy zauważyli problem z plastikową podkładką , z którą trzeba się trochę pobawić.

Black & Decker KS801SE : Wydajność i niska cena

drugiBlack & Decker KS801SE

Black & Decker wyróżnia się na tle konkurencji, oferując wyrzynarkę, która jest tak samo wydajna jak inne, ale za niższą cenę. Produkt ten jest dostępny w 2 możliwych mocach (550 lub 620 W). Wybierz jeden lub drugi model w zależności od rodzaju pracy, którą planujesz wykonać. Ta intuicyjna wyrzynarka wie, jak regulować prędkość brzeszczotu i oscylacji w zależności od ciętych materiałów. Więc cięcie twardego drewna nie wywołuje drgań.

Głębokość cięcia jest również doskonała, ponieważ ostrza mogą bez trudu przebić 80 mm drewna. Wyrzynarka dostarczana jest w pudełku zawierającym brzeszczoty i instrukcję obsługi. Jej kabel ma długość 2,5 metra, a urządzenie mierzy 30 na 11 na 24 centymetry i ma wagę w średniej kategorii 2,2 kg.

Dlaczego kochamy Black&Decker’a ?

Reputacja marki została zbudowana na jakości i wytrzymałości jej produktów. Nie dziwi więc ten model Black & Decker KS801SE, który jest prezentowany w bardzo przystępnej cenie.

Co może się w niej nie podobać

Nadaje się tylko do użytku okazjonalnego, dla którego jej wytrzymałość została udowodniona. Jednak nie jest to narzędzie do codziennej lub długoterminowej pracy.

Ryobi R18JS-0 One+ : Wyrzynarka bezprzewodowa

trzeciRyobi R18JS-0 One+

Brak przewodów w tej wyrzynarce R18JS-0 One+ od Ryobi daje większą swobodę działania. Produkt ten jest wyposażony w 18-woltowy akumulator litowy (4 ampery/godz.), który czyni go autonomicznym i znacznie ułatwia majsterkowanie. Napęd o zmiennej prędkości reguluje oscylację brzeszczotu, co osłabia uczucie drgań. W tym sensie możliwe są cztery pozycje, które można wybierać za pomocą górnego pokrętła.

Doceniamy moc tego produktu z jego potężnym silnikiem (3000 oscylacji/minutę), który nie napotka żadnych trudności bez względu na materiał. Ponadto, w zależności od wykonywanej pracy, użytkownik może przechylać podstawę wyrzynarki nawet o 45 stopni w przypadku cięć pod kątem. Za pomocą tych brzeszczotów jesteśmy w stanie ciąć deski drewniane do grubości 10 centymetrów. Oświetlenie LED pozwala na podążanie ścieżką dla większej precyzji, a tryb dmuchawy usuwa kurz z cięcia w mgnieniu oka.

Jako część asortymentu produktów One+, jej akumulator może być stosowany do wszystkich produktów z tego samego asortymentu, włącznie z wiertarkami akumulatorowymi i narzędziami ogrodowymi. Jej rączka, pokryta odpowiednią powłoką , zapewnia dobry chwyt. Wyrzynarka elektryczna Ryobi nie jest dostarczana z ładowarką, którą użytkownik musi dodatkowo zakupić przy zamawianiu.

Mocne strony Ryobi One+

Chociaż czasami narzędzia bezprzewodowe mogą zawodzić z powodu braku zasilania, tutaj tak nie jest. Głębokość cięcia jest tego doskonałym przykładem w tej wyrzynarce Ryobi. Wydajność i cena są absolutnie poprawne: wystarczy, aby zadowolić doświadczonego majsterkowicza. Podoba nam się możliwość współdzielenia tego samego akumulatora pomiędzy różnymi narzędziami z gamy One+.

Jej słaby punkt

Podczas gdy maszyna wyróżnia się swoją mocą, brzeszczoty są niższej jakości, według niektórych użytkowników.

Bosch GST 150 CE : Najmocniejsza z dostępnych na rynku

czwarty

Dzięki mocy 780 W dostarczanej przez silnik elektryczny, wyrzynarka Bosch GST 150 CE jest najmocniejszą wyrzynarką w swojej klasie. Jest w stanie ciąć wszystkie rodzaje materiałów, od drewna po PCV, stal i aluminium. Podobnie jak najnowsze modele, jest ona wyposażona w bardzo praktyczny system beznarzędziowej wymiany brzeszczotów o nazwie SDS Bosch. Ergonomiczna rękojeść SoftGrip zapewnia doskonałe dopasowanie i wysoki komfort użytkowania.

Po stronie wydajności, jest w stanie ciąć kawałki drewna o grubości do 150 mm i 20 mm w aluminium! Prawdziwy wyczyn. W jej obudowie mieści się funkcja wahadła z 4 różnymi pozycjami, aby dostosować dokładność cięcia do swoich potrzeb. Wyrzynarka GST 150 CE jest wyposażona w wysokowydajny system ssący, który pochłania cały pył z cięcia i oczyszcza miejsce pracy. Wreszcie, należy zauważyć, że model ten ma elektroniczny wybór prędkości.

Zalety modelu GST 150 CE firmy Bosch

Pierwszą rzeczą, która jest zauważalna w tym modelu wyrzynarki, jest rezerwa mocy. Z mocą 780 W, żaden materiał nie może się jej oprzeć. Podoba nam się również jej ruch wahadłowy, który może być regulowany w czterech pozycjach w celu uzyskania wyniku od zgrubnego do drobnego w zależności od potrzeb. Wreszcie, hałas i wibracje maszyny są kontrolowane, co sprawia, że korzystanie z niej jest prawdziwą przyjemnością.

Jej małe wady

Niewiele zarzuca się temu modelowi, może z wyjątkiem kształtu jej niezwykłej obudowy i nieznacznie wysokiej wagi 2,6 kg.

W jaki sposób posługujemy się wyrzynarką ?

Wyrzynarka

Wyrzynarka nie jest bardzo skomplikowana w użyciu. W zależności od materiału, który ma zostać przycięty, narysuj na nim linię lub rysunek, który poprowadzi Twoją pracę. Wybierz odpowiednie ostrze. Umieść ją w przeznaczonej do tego celu przestrzeni zwanej impalement. Włączyć wyrzynarkę: Podłączenie do gniazda lub włożenie naładowanego akumulatora.

Cięcie musi być wykonane delikatnie, z lekkim pchnięciem w miarę przesuwania się ruchu wywołanego przez urządzenie. Nie chodzi tu o wymuszanie i uszkadzanie materiału (np. złuszczanie się drewna). W niektórych maszynach trociny lub cząstki stałe unoszące się podczas cięcia zostaną usunięte w celu ułatwienia orientacji na trasie.

Pięć najlepiej sprzedających się wyrzynarek elektrycznych

# Obrazek Nazwa Ocena klientów Koszt
1 Wyrzynarka akumulatorowa BOSCH GST 18 V-LI S Professional Wyrzynarka akumulatorowa BOSCH GST 18 V-LI S Professional
12 Opinie
799,00 zł
2 Wyrzynarka RYOBI RJS720-G Wyrzynarka RYOBI RJS720-G
9 Opinie
301,99 zł
3 Wyrzynarka BOSCH PST 1000 PEL + walizka Wyrzynarka BOSCH PST 1000 PEL + walizka
31 Opinie
526,99 zł
4 GRAPHITE Wyrzynarka 800W wskaźnik laserowy GRAPHITE Wyrzynarka 800W wskaźnik laserowy
8 Opinie
221,99 zł
5 BLACK&DECKER Autoselect KS901SEK BLACK&DECKER Autoselect KS901SEK
17 Opinie
289,99 zł

Jak wybrać wyrzynarkę ?

Jak wybrać wyrzynarkę

Zużycie energii

Przed zakupem wyrzynarki należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób będzie ona używany i jak często. Jeśli wymaga to sporadycznego cięcia desek drewnianych, wystarczyć może wyrzynarka o mocy minimum 300 W. Do regularnej i bardziej intensywnej pracy majsterkowicza należy wybrać mocniejszy model.

Więc poszukaj znacznie większej liczby watów. Wyrzynarki elektryczne o mocy 850 W byłyby wtedy bardziej odpowiednie. Jak widać, liczba watów wyraża moc urządzenia. Jest to zatem pierwsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Materiały i zastosowanie

Materiały, które wyrzynarki mogą ciąć są stosunkowo liczne (PCV, plastik, drewno, metal), ale w zależności od modelu, niektóre różnią się bardziej jakością cięcia niektórych materiałów, ze względu na ich moc. Jeśli szukasz modeli do cięcia stali, na przykład, upewnij się, że materiał ten jest częścią umiejętności cięcia maszyny wcześniej.

Niektóre modele odpowiadają tzw. pracy okazjonalnej, inne są preferowane do intensywniejszego i regularnego użytkowania. W tym drugim przypadku, jak widzieliśmy wcześniej, wybór modelu o większej mocy, takiego jak wyrzynarka oscylacyjna, jest niezbędny, aby nie być rozczarowanym, nawet jeśli oznacza to przeznaczenie dodatkowych kosztów na zakup.

Bateria czy przewód ?

Bateria czy przewód

Ponownie, to właśnie w zależności od tego, jak pracujesz, musisz wybrać pomiędzy tymi dwoma modelami. O ile nie dojdzie do przerwy w dostawie prądu, nie ma ryzyka, że nie będziesz mógł przyciąć swoich płyt, kiedy tylko zechcesz. Nie musisz się martwić o rozładowaną baterię lub czas ładowania.

Z drugiej strony, tracisz swobodę ruchu wybierając model przewodowy, podczas gdy przy modelu bezprzewodowym możesz pracować wszędzie…. Mała sztuczka: Niektóre modele akumulatorowe mogą stosować ten sam akumulator do wszystkich produktów tej samej marki, takich jak na przykład piła tarczowa.

Opcje

Opcje różnią się w zależności od modelu. Na wyrzynarce można znaleźć napęd o zmiennej prędkości obrotowej, co może być ważne, jeśli chcemy ciąć materiały, które można określić jako delikatne. Aluminium, które jest metalem lekkim, można by łatwiej ciąć za pomocą wyrzynarki ze ściemniaczem. Napęd umożliwia płynniejszą pracę.

Wyrzynarki elektryczne mogą być również przechylane. Modele te są przeznaczone do wykonywania regularnych zadań oraz do pracy wymagającej większej precyzji i wykończenia. W zależności od rodzaju cięcia należy sprawdzić, czy możliwe jest cięcie ukośne do 45 stopni, czy szerokość podstawy jest wystarczająca i czy model jest wyposażony w śrubę lub system szybkiego mocowania ostrza bez użycia narzędzi.

Budżet i producent

Ostatnie kryteria, które należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza gdy chcesz wyposażyć się w sprzęt do majsterkowania : cena, jaką możesz na niego przeznaczyć i marka. Ze względu na swoją reputację w zakresie jakości, niektóre marki wyróżniają się spośród innych i przeważają szalę na swoją korzyść. Co zaś do ceny to zależy ona również od marki, która sprzedaje narzędzie, można ją również wyjaśnić, czasami na podstawie mocy urządzenia lub dodatkowych funkcji, które oferuje. Jeśli ta moc odpowiada rodzajowi pracy, którą chcesz wykonać, lepiej jest zapłacić trochę więcej, aby później nie żałować.