ranking kosiarka automatyczna
Strona główna Narzędzia i ogród Kosiarka automatyczna : ranking najlepszych modeli

Kosiarka automatyczna : ranking najlepszych modeli

Po zimowym odpoczynku, trawa zaczyna na nowo rosnąć na wiosnę. By nasz trawnik był dobrze utrzymany i regularnie przycinany, zaleca się kosić raz w tygodniu już od początku marca. Ten tygodniowy obowiązek staje się bardzo szybko nudny, zwłaszcza jeśli masz dużo terenu do koszenia. Dla wszystkich tych, którzy szukają sposobu na uwolnienie się od tego zadania, największe marki wymyśliły urządzenie, które będzie kosić za was.

Dzięki kosiarce automatycznej nie jest to już tylko marzeniem! Aby pomoc Ci w dokonaniu wyboru spośród różnych modeli, zdecydowaliśmy się zaprezentować pięć produktów, które wyróżniają się z tłumu. Inne urządzenia, które również pomagają w utrzymaniu trawnika, takie jak kosy lub spulchniacze, znajdziesz inny ranking w dziale Narzędzia i Ogród.

Jak działa kosiarka automatyczna ?

Koszenie trawnika bez ingerencji człowieka i w całkowitej autonomii pomaga zdefiniować kosiarkę automatyczną. Jedynym zadaniem użytkownika jest zdefiniowanie obszaru, który ma być koszony. W tym celu stosuje się czujniki lub kable, w zależności od marki i modelu. Kosiarka automatyczna działa elektrycznie, ale bez kabla, tylko dzięki akumulatorowi ładowanemu na specjalnej podstawie.
Te inteligentne roboty do koszenia eliminują nawet konieczność opróżniania pojemnika ze skoszonym trawnikiem.

Dzięki systemowi ściółkowania trawa jest rozdrabniana na drobne kawałki, które pozostają na miejscu i wzbogacają trawnik o zawarte w nich nawozy naturalne. Często kosiarki automatyczne mogą być zdalnie programowalne w celu samodzielnego rozpoczęcia cyklu koszenia. Niektóre z nich są wyposażone w czujniki zapobiegające kolizją z istotami żyjącymi, przechodzącymi w pobliżu miejsca pracy. Mogą nawet wyzwalać alarmy dźwiękowe, jeśli ktoś spróbuje je ukraść!

Wybór najlepszych kosiarek automatycznych w obecnej chwili

Husqvarna Automower 430X : najbardziej wydajna

Pierwszyhusqvarna automower 430xSpecjalista w dziedzinie, firma Husqvarna stworzyła, specjalnie dla Ciebie, idealną kosiarkę automatyczną. Szerokość koszenia 22 cm sprawia, że kosi bez problemu do 3200 m².

Model Automower 430X oferuje rekordowy zakres 135 minut! posiada również zintegrowany czujnik, który czyni go energooszczędnym robotem. Jeśli pogoda jest sucha, a zatem i trawa jest sucha, kosiarka automatyczna dostosowuje swój czas koszenia, aby zaoszczędzić energie.

Jeśli padało, to znaczy, ze trawa dobrze rosła! Robot do koszenia dostosowuje swoją pracę do wysokości trawy. Ten model kosiarki automatycznej jest wyposażony w nawigację GPS. Jego inteligencja pozwala mu utrzymywać w perfekcyjnym stanie każdego rodzaju trawnik.

Model pokona wilgotną i lekko wysoką trawę i umożliwia koszenie na pochyłym terenie (do 45%) za jednym zamachem. Wysokość cięcia można regulować od 2 do 6 centymetrów w zakresie maksymalnym. Posiada czujnik podnoszenia, który gwarantuje bezpieczeństwo dla użytkowników. Halas nie przekracza 58 decybeli, wiec ten model kosiarki automatycznej wie jak być dyskretnym. Dzięki kompaktowym wymiarom 55 x 38 x 23 cm waży jedynie 13,2 kg.

Jakość kosiarki automatycznej 430X

Jest niezwykle wydajna i może być stosowana na bardzo dużych powierzchniach koszenia. Komponenty są solidne, owiewki wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Jest to niezwykle cichy model, który nie będzie zakłócał twojej wygody ani twoich sąsiadów. To bardzo dobry produkt, stworzony by ułatwić ci życie!

Wady tego robota do koszenia

Cena jest wysoka w porównaniu z innymi kosiarkami automatycznymi. Jednak niewiele z tych modeli oferuje możliwość koszenia tak dużej powierzchni jak Husqvarna Automower 430X. W tym przypadku cena jest idealnie dostosowana do wydajności maszyny.

Gardena R40Li : niska cena i wiele zalet

trzecigardena r40liAkumulator 18 V kosiarki automatycznej Gardena R40Li umożliwia wydajne koszenie trawnika o powierzchni 400 m² przez 70 minut przy przypadkowych ruchach.

Po rozładowaniu, kosiarka automatyczna wróci sama do bazy na 90 minut, aby odzyskać całą swoją siłę przebicia i naładować litowo-jonową baterię. Wysokość cięcia można regulować w zakresie od 2 do 5 centymetrów, ten robot do koszenia może pracować na terenach pochyłych do 25%.

Jest również bardzo cichy, 56 decybeli, wie jak sprawić by jego właściciele i sąsiedzi zapomnieli o nim. Jego 70-centymetrowa długość i 52-centymetry szerokości umożliwiają dostęp do najbardziej ograniczonych miejsc. Waga 15 kg pozwala na łatwą obsługę w celu utrzymania i znalezienie miejsca na zimy odpoczynek.

Może kosić w każdych warunkach pogodowych, nawet w deszczu. Posiada system antykradzieżowy z alarmem dźwiękowym i kodem PIN, który odstrasza potencjalnych złodziei.

Zalety tego modelu

Jego mocną stroną jest trwałość baterii i fakt, że sam wie, że musi naładować baterie przed powrotem do pracy. Docenilismy również ogólną jakość urządzenia, wybrane tworzywa sztuczne i jakość wykończenia. Krótko mówiąc, jest to urządzenie bardzo przyjemne dla oka.

Słabe strony Gardeny R40Li

Cena jest stosunkowo wysoka, nawet biorąc pod uwagę wydajność. Ta kosiarka automatyczna jest przeznaczony dla małych i średnich ogrodów (400 m²).

Husqvarna Automower 315 : idealna dla dużych powierzchni

trzeciHusqvarna Automower 315Doceniamy innowacyjność tej kosiarki automatycznej Husqvarna Automower 315, bardzo energooszczędnej, szacujemy jej miesięczne zużycie energii na zaledwie 10 PLN.

Wyposażona w wyłącznik czasowy i może również skrócić czas koszenia w suchą pogodę, aby nie uszkodzić suchej trawy. Posiada trzy ostrza, które pozwalają jej ciąć na szerokość 22 cm.

Wysokość cięcia można regulować w zakresie od 2 do 6 centymetrów. Akumulator litowo-jonowy o pojemności 36 V zapewnia długą żywotność baterii, dzięki czemu robot doskonale nadaje się do koszenia dużych powierzchni (potrafi kosić do 1500 m²).

Czas pełnego naładowania akumulatora wynosi tylko 60 minut. Sprzedawany jest z 2 kablami do oznaczania obszaru. Jego inteligentne czujniki pozwalają mu zmienić kierunek, gdy znajduje się w pobliżu dziecka lub zwierzęcia. Mierzy 63 centymetry długości i 51 centymetrów szerokości i około 35 centymetrów wysokości przy stosunkowo niewielkiej wadze 9 kg.

Co zachęca do zakupu Husqvarna 315

Mocna i dobrze wykonana kosiarka automatyczna umożliwia wydajne koszenie trawy na dużych powierzchniach. Doceniamy to, że wykonuje swoją pracę w ciszy. Jej niewielka waga sprawia, że jest bardzo poręczna i łatwa w użyciu. Gratulujemy za szybki i bardzo skuteczny system wykrywania istot żywych.

Co może sprawić, że się zawahasz

Wysoka cena. Ale należy mieć na uwadze, że jest Husqvarna Automower 315, który dotrzymuje obietnic, zarówno pod względem wydajności, jak i bezpieczeństwa.

Gardena Smart Sileno City 500 : wszechstronność i super wydajność

czwartyGardena smart sileno city500Ta kosiarka automatyczna jest idealna dla osób, które chcą znaleźć wydajne urządzenie do perfekcyjnego koszenia trawnika o powierzchni do 500 m².

Funkcja mulczowania w Gardena Sileno City 500 pozwala na uniknięcie, oprócz koszenia, obowiązku zbierania. Małe źdźbła trawy odżywiają i regenerują glebę. Model ten działa na zasadzie losowych ruchów i nie posiada funkcji mapowania GPS, która lokalizuje prace w przestrzeni.

Ten model umożliwia koszenie trawnika stosunkowo wysoko (do 6 centymetrów), co się sprawdza bardzo dobrze po zimie, by zacząć na nowo stopniowe koszenie. Nietypowe ogrody nie są problemem, Gardena Smart Sileno City 500 odważnie stawia czoło 25% nierównościom bez utraty przyczepności, również dzięki bardzo mocnemu akumulatorowi 18 V.

Ten model jest również bardzo cichy i może pracować w deszczu. Robot pozwala się zdalnie zaprogramować za pomocą smartfonu i aplikacji mobilnej Gardena. Waży tylko 7,2 kg przy kompaktowych wymiarach 55 cm długości i 38 cm szerokości i 23 cm wysokości.

Zalety tej kosiarki automatycznej

Inteligencja tego małego robota do koszenia sprawia, że jest on intuicyjny i łatwy w obsłudze. Jest bardzo wydajny i doskonale nadaje się do samodzielnej konserwacji małego ogrodu o maksymalnej powierzchni 500 m².

Gorsze strony Gardena City 500

Cena jest dość wysoka, a jej zewnętrzny aspekt daje poczucie produktu, który wydaje się delikatny. Niektórzy użytkownicy mieli problemy z aplikacją mobilną podczas pierwszego uruchomienia. Zaleca się dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi.

McCulloch ROB R600 : najtańszy robot na rynku

piątyMcCulloch rob r600Model McCulloch ROB R600 posiada trzy ostrza, które umożliwiają wydajne koszenie trawnika o powierzchni do 600 m², przy jednoczesnym zapewnieniu funkcji mulczowania.

Ten robot do koszenia zdecydowanie upraszcza życie! Nie trzeba podejmować żadnych wysiłków, , a jego ekran LCD wyświetla wszystkie ustawienia. Można go skonfigurować za pomocą 15 przycisków ukrytych pod jego górną pokrywą, aby mógł kosić codziennie lub o określonych porach, według naszego uznania.

Robot, może pracować w nocy i w deszczu, na obszarach pochyłych do 25%, bez wpływu na jego wydajność. Nikt nie będzie narzekał na hałas, ponieważ jest to model cichy, zaledwie 59 decybeli.

Wyposażony w dźwiękowy sygnał przeciwwłamaniowy, posiada również kod PIN jak w telefonach, aby nie działał w przypadku kradzieży. Przewód ograniczający obszar jest dostarczany w zestawie z kosiarką automatyczną (150 metrów). Wymiary robota tnącego wynoszą 59 centymetrów długości i 44 centymetry szerokości i 26 centymetrów wysokości. Można włączyć tryb pauzy, gdy dzieci lub zwierzęta domowe wychodzą do ogrodu, dla jeszcze większego bezpieczeństwa. Model ma gwarancje producenta McCullocha na 2 lata.

Co ci się spodoba w McCulloch R600

Jest łatwy w użyciu dzięki prostemu montażowi przewodów ogradzających obszar koszenia. Ten mały robot jest wydajny i kosi perfekcyjnie. Jego ostrza chowają się, gdy robot jest podnoszony dla większego bezpieczeństwa użytkownika. Idealnie nadaje się do koszenia średnich powierzchni.

Co może sprawić, że się zniechęcisz

Szerokość cięcia jest nieco mniejsza niż innych modeli na rynku (17 centymetrów), wynika to z niewielkich rozmiarów robota.

Bosch Indego 350 Connect : zdobywa wszystkie głosy

Produit coup de coeur

Bosch indego 350Robot Bosch Indego 350 Connect oferuje maksymalną powierzchnię skoszonego trawnika wynoszącą 350 m². Akumulator 18V umożliwia mu koszenie w pełnej autonomii przez 30 minut.

Czas ładowania tego urządzenia to 45 minut. W zależności od żądanego wyniku, możliwe jest dostosowanie wysokości koszenia trawnika. Ta kosiarka automatyczna posiada trzy regulowane wysokości koszenia od 3 do 5 centymetrów. Koszenie jest nie tylko regularne, ale także szanuje naturalny wzrost trawy, nie atakując jej zbyt krótkim pierwszym koszeniem.

Ten robot jest w stanie poruszać się z prędkością 40 centymetrów na sekundę. Jego poziom hałasu sprawia, że jest to cichy robot do koszenia, ponieważ wyświetlany jest w rozdzielczości zaledwie 60 decybeli. Funkcja koszenia równoległego skraca czas koszenia w porównaniu z innymi robotami, które to robią losowo.

Indego 350 moze być sterowany za pomocą smartfonu i aplikacji Bosch. Dostosowuje swój styl koszenia do zagrożeń napotkanego terenu. Jego wymiary są kompaktowe, ma 44 centymetry długości, 36 centymetrów szerokości i 20 centymetrów wysokości oraz wagę 14 kg.

Najlepsze cechy modelu Bosch Indego 350

Przede wszystkim doceniamy ciszę, z jaką realizuje swoje zadanie. Jego wydajność i wytrzymałość sprawiają, że jest to urządzenie zaprojektowane tak, by trwać w czasie. Jest również łatwy w obsłudze, nawet dla kogoś, kto nie czuje się komfortowo z nowymi technologiami.

Jego słabe strony

Nie może kosić więcej niż 350 m², co czyni go kosiarka automatyczna jedynie dla małych ogrodów. Jego cena, z drugiej strony, jest atrakcyjna. Jest to niedrogi sposób na utrzymanie ogrodu.

Dlaczego warto kupić kosiarkę automatyczną do trawy?

kosiarka automatyczna

Istnieje wiele powodów, dla których warto kupić kosiarkę automatyczną do trawy. Każdy marzy o posiadaniu zadbanego ogrodu, ale niewiele osób lubi spędzać czas na koszeniu, co jest powtarzalnym i żmudnym zadaniem. Już od początku wiosny trawa powinna być koszona raz w tygodniu!

Wybierając kosiarkę automatyczną, trawnik jest koszony tak często, jak to konieczne, bez konieczności naszej interwencji. Dzięki nieskazitelnej, bez wysiłkowej pracy, będziesz mógł poświęcić swój czas na inne zadania w ogrodzie lub na coś zupełnie innego. Regularne koszenie ma swoje zalety, zapobiega rozmnażaniu się chwastów! A dzięki ostrzom ustawionych jak najbliżej owiewki, możemy zrezygnować z konieczności stosowania kosy elektrycznej do wykańczania.

Top 5 kosiarek automatycznych w 2020 r.

Obrazek Nazwa Ocena klientów Koszt
1 Gardena Smart Sileno City 500 Gardena Smart Sileno City 500
25 Opinie
4 499,00 zł
2 Bosch Indego 400 Connect Bosch Indego 400 Connect
30 Opinie
3 199,85 zł
3 McCulloch ROB R600 Kosiarka automatyczna McCulloch ROB R600
12 Opinie
2 745,00 zł
4 Husqvarna Automower 430x Husqvarna Automower 430x
12 Opinie
2 929,00 zł
5 Gardena R40Li Robot tondeuse Kosiarka automatyczna Gardena R40Li
13 Opinie
5 390,95 zł

Jakie są kryteria wyboru kosiarki automatycznej ?

kryteria wyboru kosiarki

Obszar przeznaczony do koszenia

Powierzchnia terenu przeznaczonego do koszenia jest jednym z najważniejszych kryteriów. Rzeczywiście, musisz nabyć model, który może wykonać pracę na żądanej powierzchni. Producenci podają to wskazanie dla wszystkich modeli. Moc akumulatora pozwala również na większą lub mniejszą autonomię. Omówimy tę kwestię poniżej.

Przewody do mapowania

kosiarki automatycznejAby móc pracować, kosiarka automatyczna musi przestrzegać wyznaczonego obszaru, który ma być koszony (w przeciwnym razie może zniszczyć np kwiaty). W tym celu należy oznaczyć trawnik, instalując przewód graniczny.

Jest to granica, której robot nie może przekroczyć, i która go kieruje przy pracy, aby doskonale kosić, nawet wzdłuż niskich ścian lub granic. Jeśli długość kabla nie jest dostosowana do powierzchni, robot będzie kosić losowo wszędzie i może spowodować uszkodzenie innych roślin.

Uksztaltowanie ogrodu

Przed dokonaniem wyboru, należy zadać sobie pytanie dotyczące powierzchni i uksztaltowania naszego ogrodu. Czy nasz ogród ma prosty kształt: kwadratu czy prostokąta? A może jest on podzielony na kilka stref, z drzewami, masywami, kwiatami, ogrodem Zen? Jeśli jest to drugi przypadek, to ogród będzie wymagał wyodrębnienia kilku obszarów do koszenia, by kosiarka automatyczna mogła wykonać swoje zadanie nie uszkadzając innych roślin. Trudność tą można pokonać wybierając odpowiedni model. Należy tylko poświecić więcej czasu na wyborze i ustawieniach.

Akumulator kosiarki automatycznej

W zależności od wielkości obszaru do koszenia, musisz wybrać kosiarkę automatyczną zdolną do wykonywania całego zadania, bez konieczności doładowywania w trakcie pracy. Wydajność akumulatora różni się w zależności od modelu i waha się od 30 minut czasu koszenia do 150 minut dla najbardziej wydajnego robota do koszenia.

Zdalnie sterowane urządzenie ?

Zdalnie sterowane urządzenie Coraz więcej producentów oferuje kosiarki automatyczne, który można kontrolować za pomocą smartfonu. W ten sposób cykl koszenia może być zdalnie zaprogramowany. Aplikacja dostarcza informacji pozwalających na dostosowanie cięcia. Może to być również przydatne w celu uproszczenia użytkowania urządzenia we wczesnych etapach.

Bezpieczeństwo

Kosiarka do trawy jest inteligentnym urządzeniem, wyposażonym w wiele czujników, pozwalającym rozpoznać bliskość np. zwierzęcia lub dziecka. W przypadku wykrycia żywej przeszkody, jest ona zaprogramowana tak, by zmieniła kierunek. Większość modeli jest zaprogramowanych w ten sposób, ale konieczne jest ich sprawdzenie przed zakupem.

Podobnie, niektóre modele posiadają czujnik podnoszenia podczas pracy, wtedy ostrza zatrzymują się i cofają, aby uniknąć ryzyka wypadku. Jeśli dzieci zdecydują się na zabawę na zewnątrz, podczas gdy robot jest zaprogramowany do koszenia, funkcja pauzy czyli chwilowego wstrzymania pracy jest również przydatna.

Cena

Oczywiste jest, że najbardziej wydajne modele, zdolne do koszenia dużych powierzchni, zajmują górna półkę cenowa. Ale czas jaki zyskujemy dzięki kosiarce automatycznej jest bezcenna. W przypadku mniejszych ogrodów, istnieje wiele modeli. Lepiej jest przyjrzeć się cechom, których szukasz (bezpieczeństwo, poziom hałasu) i skonsultować się z opiniami konsumentów, którzy już wybrali ten model.