Strona główna Dom i AGD Oczyszczacz powietrza : ranking najlepszych modeli

Oczyszczacz powietrza : ranking najlepszych modeli

Rolą oczyszczacza powietrza jest ograniczenie i zniszczenie substancji uczulających w powietrzu. Te mikroskopijne cząsteczki rozprzestrzeniają się w naszych wnętrzach. Pleśnie, roztocza, pyłki, kurz, nawet przy regularnym czyszczeniu, szybko powracają na powierzchnię naszych domów. Wiele modeli oczyszczaczy powietrza jest obecnie w sprzedaży i czasami trudno jest dokonać najlepszego wyboru. Aby pomóc Ci w tym zakresie, opracowaliśmy przewodnik po zakupach, prezentujący najlepsze modele oczyszczaczy powietrza na rynku, z ich pozytywnymi i negatywnymi cechami.

Co to jest oczyszczacz powietrza ?

Nasze wnętrza są od 5 do 7 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze zewnętrzne! Wynika to z braku codziennej wentylacji i z faktu, że substancje są wnoszone na podeszwach naszych butów. Te mikrocząsteczki są szczególnie szkodliwe dla osób wrażliwych, takich jak małe dzieci, astmatycy i osoby starsze. Oczyszczacz powietrza czyści zużyte powietrze za pomocą filtra, który wychwytuje cząsteczki o wielkości do 0,3 mikrona. Urządzenia te nie powinny być mylone z nawilżaczami, nawet jeśli ich działanie jest komplementarne.

Kiedy poznasz poziom zanieczyszczeń występujących w naszych wnętrzach, stwierdzisz, że oczyszczacz powietrza jest niezbędny! Dotyczy to w szczególności osób z problemami zdrowotnymi związanymi z układem oddechowym lub atakami astmy. Te patologie są często nieodłącznie związane z codziennym wdychaniem mikroskopijnych substancji obecnych w otaczającym nas powietrzu. Oczyszczanie powietrza pomaga zatem zmniejszyć problemy zdrowotne.

Zastosowanie oczyszczacza powietrza nie jest bardziej skomplikowane niż zastosowanie wentylatora. Urządzenie to posiada kilka przycisków, a jego obsługa jest zautomatyzowana dla większości modeli. Po umieszczeniu w pomieszczeniu, które ma być oczyszczone, podłącz urządzenie i uruchom je. Wszystkie oczyszczacze pozwalają na ustawienie prędkości lub rodzaju filtracji. Filtry (typu HEPA) należy regularnie wymieniać, aby zapewnić optymalną pracę urządzenia.

Skoncentrujmy się na nowym oczyszczaczu Dyson HP00 Hot+Cool

ulubioneDyson Pure Cool

Ten oczyszczacz powietrza o mocy 2000 W nie tylko oczyszcza, Dyson HP00 Hot+Cool też wentyluje otaczające nas powietrze za pomocą technologii Jet Focus i chłodzi je. Mocny strumień umożliwia wydmuchiwanie powietrza na całe pomieszczenie, tak jak w przypadku konwencjonalnych wentylatorów Dyson. Ma więc potrójna funkcje, która pozwala mu zniszczyć 99,95% alergenów obecnych w naszym otoczeniu.

Wystarczy tylko kilku minut, aby oczyszczać Dyson HP00 był skuteczny. Urządzenie wyposażone jest w warstwę granulatu węglowego. Węgiel eliminuje nieprzyjemne zapachy, opary i niektóre związki organiczne. Oczyszczacz wychwytuje wszystkie zanieczyszczenia powietrza i zatrzymuje je w hermetycznie zamkniętych filtrach z węglem aktywnym i HEPA. Dyson Hot+Cool posiada tryb nocny, dzięki czemu użytkownik może umieścić je w pomieszczeniu, bez ryzyka przebudzenia jego działaniem. Można go zaprogramować za pomocą aplikacji Dyson Link na smartfonie. Jest to zdecydowanie atutem dla tego typu urządzenia. Jak wszystkie urządzenia marki Dyson, jest on łatwo rozpoznawalny, dzięki nietypowemu i futurystycznemu wyglądowi.

Można go uznać za bardzo przyjemny dla oka obiekt, który łatwo się wtapia we wnętrze. Ten oczyszczacz powietrza jest sprzedawany w komplecie z magnetycznym pilotem do zdalnego sterowania, który zapewnia, że nigdy nie zostanie zgubiony. Wymiary tego produktu są zawarte w wysokości 69 centymetrów dla szerokości 22 centymetrów i wadze około 5 kg. Więc jest całkiem dyskretny.

Co nam się podoba w Dyson HP00 Hot+Cool

Jest to niezwykle wydajny i wielozadaniowy oczyszczacz powietrza, ponieważ jest w stanie oczyścić otaczające nas powietrze i także schłodzić je tak, jak zrobiłby to klimatyzator. Uwielbiamy jego futurystyczny design i nienaganną jakość wykonania. Cena jest również rozsądna, bo mieści się w średniej na rynku oczyszczaczy powietrza.

Czego żałujemy

Jak wiele urządzeń firmy Dyson, jego moc sprawia, że jest trochę stosunkowo głośny.

Wybór najlepszych oczyszczaczy powietrza w danym momencie

Modele, które zaprezentujemy poniżej, są najlepsze na obecnym rynku oczyszczaczy powietrza. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy techniczne, właściwości i wady. W zależności od Twoich oczekiwań wobec tego urządzenia, ważne byś dokonał świadomego wyboru.

Philips AC3259/10 : najlepszy

PierwszyPhilips-AC3259-10

Dzięki technologii Aerasense oczyszczacz powietrza firmy Philips może oczyszczać duże powierzchnie (do 95 m²) przy użyciu trzech inteligentnych trybów oczyszczania: automatycznego, antyalergicznego oraz Virus & Bacteria. Nawet 99,9% bakterii i wirusów jest eliminowanych przez potrójną filtrację VitaShield. Philips AC3259/10 składa się z filtra do oczyszczania wstępnego, filtra HEPA i filtra węglowego, który skutecznie chroni przed szkodliwymi gazami.

Jest to kompaktowe urządzenie, biorąc pod uwagę jego wydajność, zajmuje stosunkowo niewiele miejsca dzięki niewielkim rozmiarom. Waży tylko 9,82 kg. Jego biało czarny kolor i prostota formy sprawiają, że łatwo pozwala o sobie zapomnieć w każdym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o funkcje, oczyszczacz powietrza AC3259/10 firmy Philips może być sterowany za pomocą aplikacji Air Matters, która umożliwia również zdalne monitorowanie jakości powietrza w filtrowanych pomieszczeniach. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD i czujnik AeraSense. Identyfikuje alergeny i odpowiednio dostosowuje do nich ustawienia urządzenia.

W trybie dziennym, urządzenie wyświetla 51 decybeli w trybie automatycznym. Ale liczba ta spada do 20 w trybie nocnym, aby oczyścić powietrze w pokojach podczas snu, w całkowitym spokoju ducha. Lampka kontrolna gaśnie w nocy, nie wpływając na działanie urządzenia.

Zalety Philips AC3259/10

Jest to solidne urządzenie, które wykonuje swoją pracę wydajnie. Jego imponujący przepływ powietrza pozwala na oczyszczenie powietrza w bardzo dużym pomieszczeniu, a nawet w całym domu. Oczyszczacz powietrza jest bardzo łatwy w transporcie dzięki ergonomicznej budowie. Wykonanie i wybrane do niej materiały są bardzo dobrej jakości.

Jakieś wady ?

Pomimo wysokiej wydajności, niestety cena sprzedaży jest bardzo wysoka. Kosztuje drożej niż Dyson HP00, wysoko ceni sobie zdolność oczyszczania gargantowego.

Rowenta Intense Pure Air XL: najbardziej wydajny oczyszczacz powietrza

drugiRowenta PU6020F1

Oczyszczacz powietrza Rowenta Intense Pure Aire XL wyróżnia się technologią NanoCaptur. Jego ekskluzywny 4-stopniowy filtr oferuje żywotność 12 razy dłuższą niż jego konkurenci. Filtr ten pozwala na usunięcie 99,95% szkodliwych drobnych cząstek znajdujących się w powietrzu. Wśród tych szkodliwych cząstek jest formaldehyd (obecny w detergentach, farbach, tapetach…). Oczyszczacz powietrza Rowenta Intense Pure Air XL trwale go niszczy. Ten inteligentny model pasuje do wszystkich wnętrz domów i mieszkań dzięki zdecydowanie nowoczesnemu i solidnemu wzornictwu.

Duże pomieszczenia nie stwarzają problemu, ponieważ jest w stanie oczyścić powierzchnię 80 m² dzięki przepływowi powietrza wynoszącemu 345 m3 na godzinę. Jego lekko owalny kształt i zmieniające się oświetlenie w zależności od jakości powietrza, czynią go przyjemnym dla oka. Ekran LCD umieszczony na górze urządzenia umożliwia sterowanie i programowanie trybu nocnego lub timera. Górny panel sterowania wskazuje w czasie rzeczywistym poziom czystości powietrza i stan filtra. W trybie nocnym pracuje z niską prędkością i jest cichy. Praktyczna lampka kontrolna zmienia również kolor w celu wskazania jakości powietrza w pomieszczeniu. Dzięki uchwytowi można go przemieszczać w dowolny sposób.

Zalety tego oczyszczacza powietrza

Jest to bardzo skuteczny oczyszczacz, który pomoże osobom wrażliwym pozbyć się substancji uczulających z ich domów. W przypadku mniejszych domów lub mieszkań, Rowenta oferuje również mniejszy model. Uchwyty ułatwiające przenoszenie urządzenia ułatwiają jej przesuwanie.

Negatywne cechy

Nawet jeśli poziom hałasu podczas użytkowania jest niski, siatka wentylacyjna powoduje dodatkowy hałas. Nic niepokojącego, ale wolimy o tym wspomnieć.

Levoit LV-PUR131: czyste powietrze w przystępnej cenie

trzeciLevoit LV-PUR131

Bardzo drobny filtr oczyszczacza Levoit oczyszcza powietrze i usuwa 99,97% cząsteczek (w tym m.in. oparów, zapachów i pyłu) o wielkości zaledwie 0,3 mikrona. Dzięki mocy 25 W pracuje wydajnie i efektywnie w każdym pomieszczeniu domu. Jest w stanie obsłużyć pomieszczenie średniej wielkości, o powierzchni do 32 m², i odświeżyć je w zaledwie dziesięć minut. Urządzenie jest wyposażone w trzy filtry, w tym filtr HEPA skutecznie chroniący przed pyłkami, roztoczami i pyłkami oraz filtr z węglem aktywnym do pochłaniania oparów i zapachów.

Oczyszczacz powietrza Levoit LV-PUR131 posiada 4 tryby pracy: niski, średni i wysoki oraz tryb nocny. Ten ostatni działa z dwoma poziomami natężenia światła, aby nie przeszkadzać użytkowników. Inteligentny tryb automatyczny bez problemu dostosowuje prędkość obrotową wentylatora, aby szybciej oczyścić powietrze. Levoit LV-PUR131 waży tylko 6 kg przy kompaktowych wymiarach 52 cm wysokości, 42 cm szerokości x 24,5 cm grubości. Jest to mały oczyszczacz powietrza, który można zainstalować w dowolnym miejscu. Jest też sprzedawany w bardzo przystępnej cenie.

Co nam się podoba w Levoit

Podoba nam się stosunek jakości do ceny tego urządzenia. Chociaż jest sprzedawany po przystępnej cenie, nie ma to wpływu na jego wydajność. Niewielkie wymiary pozwalają na umieszczenie go w każdym pomieszczeniu. Tryb nocny jest bardzo cichy.

Jego małe wady

Materiały wydają się być mniej odporne i jakościowe niż w przypadku konkurencyjnych modeli. Ten oczyszczacz działa tylko w małych pomieszczeniach, nie przekraczających 30 m².

Philips AC2887/10 : doskonały stosunek jakości do ceny

czwartyPhilips AC288710

Podobnie jak jego konkurent, oczyszczacz AC2887/10 firmy Philips filtruje i eliminuje 99,97% substancji uczulających w powietrzu. Jest to możliwe dzięki technologii VitaShield. Usuwa kurz, bakterie, pleśń, pyłki i inne sierść zwierząt. Jego potrójny system filtracji składa się z nadającego się do czyszczenia filtra wstępnego, filtra HEPA działającego na bardzo drobne cząstki oraz filtra węglowego chroniącego przed szkodliwymi gazami (takimi jak formaldehyd) i zapachami. Z przodu kolorowy pierścień zmienia kolor w zależności od jakości powietrza w pomieszczeniu: niebieski, różowy, fioletowy lub czerwony.

Urządzenie to posiada ekran dotykowy LCD, który wyświetla jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym jest umieszczone, to pomaga zdecydować czy uruchomienie oczyszczacza powietrza jest potrzebne. Philips AC2887/10 może oczyszczać 79 m² pomieszczenia w ciągu kilku minut dzięki przepływowi 333 m3 powietrza na godzinę. Łatwy do transportu pomimo 7,7 kg, jest przyjemny dla oczu dzięki sympatycznej budowie w kolorze białym i czarnym. Ten oczyszczacz powietrza ostrzega użytkownika za pomocą światła ostrzegawczego i sygnału dźwiękowego, gdy filtr cząstek stałych wymaga oczyszczenia. W trybie nocnym, oczyszczacz Philips jest dyskretny i ma tylko 32,5 decybeli.

Co przemawia za zakupem tego modelu

Doceniamy wydajność tego francuskiego oczyszczacza i jego współczesny wygląd. Przy osiągach bardzo podobnych do modelu AC3259/10 marki Philips, ma on cenę prawie dwukrotnie niższą. Podoba nam się również kolorowy pierścień, który pozwala sprawdzić poziom jakości powietrza w pomieszczeniu nawet z pewnej odległości.

Wady Philipsa AC2887/10

Nie znaleźliśmy w tym modelu żadnych większych wad, z wyjątkiem głośności w trybie nocnym.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza

Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje oczyszczaczy powietrza. Różnica polega przede wszystkim na rodzaju filtrów oczyszczających, które czyszczą powietrze z otoczenia będąc nakładane jeden na drugi. Niektóre działają z jonami ujemnymi, wychwytują i usuwają szkodliwe cząstki. Inne z nich działają na zasadzie fotokatalizy. Cząsteczki są zasysane i przekształcane w parę wodną. Wreszcie, najnowsze modele nazywane są oczyszczaczami plazmowymi. Używają pola magnetycznego, które przyciąga i eliminuje mikrocząsteczki.

Nawet jeśli na linii frontu znajdują się osoby wrażliwe lub cierpiące na choroby układu oddechowego, nie ma typowego portretu użytkownika oczyszczacza powietrza. Palacze, właściciele zwierząt, rodzice małych dzieci, osoby starsze, każdy musi oddychać czystszym powietrzem. Wszystkie oczyszczacze powietrza gwarantują filtrowanie większości zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Oczyszczacze powietrza działają prawie wszystkie w ten sam sposób, przetwarzają zassane powietrze i odprowadzają je oczyszczone do domu.

Dziesięć najlepiej sprzedających się oczyszczaczy powietrza

# Obrazek Nazwa Ocena klientów Koszt
1 Dyson Pure Hot+Cool HP04 Dyson HP04 Hot+Cool
171 Opinie
2690,00 zł
2 Rowenta PU6080F0 Rowenta PU6080F0
29 Opinie
1090,00 zł
3 Rowenta PU4020 Oczyszczacz powietrza Rowenta PU4020
123 Opinie
649,00 zł
4 Rowenta PU6020 Rowenta PU6020
123 Opinie
183,49 zł
5 Webber AP8400 Webber AP8400
20 Opinie
365,99 zł
6 Philips Combi AC4080/10 Philips Combi AC4080/10
49 Opinie
1119,99 zł
7 Philips AC3256/10 Philips AC3256/10
1 Opinie
1799,00 zł
8 Sharp KC-930EU Oczyszczacz powietrza Sharp KC-930EU
5 Opinie
990,00 zł
9 Sharp KC-A40EU-W Sharp KC-A40EU-W
4 Opinie
1599,00 zł
10 TCL KJ65F TCL KJ65F
68 Opinie
249,99 zł

Jakie są kryteria wyboru oczyszczacza powietrza ?

kryteria-wyboru oczyszczacza powietrza

Wymiary i objętość pomieszczenia

Oczyszczacze powietrza różnią się rozmiarem i są mniej lub bardziej ciężkie. W zależności od wielkości domu lub mieszkania, zapoznaj się z wielkością podaną przez producenta, aby sprawdzić, czy jest on odpowiedni dla ciebie. Jeśli musisz regularnie przemieszczać urządzenie, sprawdź obecność kółek lub ich ciężar. Podobnie jak w przypadku wielkości urządzenia, ważne jest, aby wiedzieć, do jakiego rodzaju powierzchni oczyszczacz powietrza może obsłużyć.

Jeśli mieszkasz w domu, mieszkaniu lub kawalerce, twoje potrzeby są różne. Zakres działania urządzenia jest często wyraźnie określony przez producenta, wyrażony w m3 (powierzchnia x wysokość pomieszczenia). Niektóre modele specjalizują się w małych powierzchniach, inne pozwalają na czyszczenie części o powierzchni do 70 m².

Filtry

Filtry

Chociaż oczyszczacze powietrza eliminują większość bakterii i alergenów, robią to na dwa sposoby. Niektóre modele są wyposażone w podwójny poziom filtracji (HEPA i filtr z węglem aktywnym). Ten ostatni wychwytuje zapachy, opary oraz niektóre związki organiczne i gazy. Filtry te mogą zatrzymywać do 99% cząsteczek.

Drugi typ filtracji nazywany jest filtracją 4-stopniową. Modele te są wyposażone w cztery różne filtry: filtr wstępny, filtr mikrobiologiczny, filtr plazmowy i filtr węglowy. Oczyszczacze cztero filtrowe powietrza są znacznie bardziej wydajne i idealne dla osób wrażliwych.

Hałas i zużycie energii elektrycznej

Liczba decybeli wyraża poziom dźwięku urządzenia podczas pracy. Niektóre modele oczyszczaczy powietrza wyświetlają mniej niż 10 decybeli podczas normalnej pracy, co czyni je bardzo cichymi. Jest to bardzo ważny aspekt, zwłaszcza jeśli planujesz używać oczyszczacza w nocy w pomieszczeniu gdzie śpisz. Poziom hałasu jest często podawany przez producentów.

By uniknąć wygórowanego rachunku za energię elektryczną, upewnij się, że oczyszczacz powietrza, który wybrałeś, ma co najmniej klasę energetyczną A. Będzie wtedy zużywał mało energii. Ta wzmianka pojawia się również w opisie dostarczanym przez producenta. Jest to kryterium, którego nie należy pomijać, jeśli oczyszczacz ma pracować przez kilka godzin dziennie.

Konserwacja oczyszczacza powietrza i jego filtrów

Jest to absolutnie konieczne, by utrzymywać czystym swój oczyszczacz powietrza, jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł z niego korzystać przez wiele lat. Przed zakupem należy sprawdzić, czy oczyszczacz jest dostarczany z instrukcją czyszczenia i jak najlepiej go wyczyścić. Jeśli filtry są zabrudzone, urządzenie będzie musiało zwiększyć prędkość pracy w celu skompensowania, co doprowadzi do nadmiernego zużycia energii elektrycznej. Niektóre oczyszczacze powietrza ostrzegają sygnałem dźwiękowym i/lub świetlnym o konieczności wymiany filtra.